۰۲۱-۸۸۵۱۳۷۹۰
  • فِرِستا: کانون پیوند شما با انبوه مخاطبان

ERP دو سطحی چیست و چگونه کار می‌کند؟

با گسترش یک شرکت، مزایای داشتن یک دیدگاه یکپارچه به سیستم­‌های مالی کاهش نمی‌­یابد، بلکه نیاز به چنین دیدگاهی بیشتر نیز می­‌شود. اما تلاش برای گسترش یک سیستم برنامه‌ریزی منابع سازمانی (ERP) که واحدهای کسب و کار یا شرکت­‌های تابعه متنوعی را در برگیرد که ممکن است ساختارهای گزارش­‌دهی و انطباق کاملاً متفاوتی داشته باشند، راه مطمئنی برای مقابله کردن با پیچیدگی‌­ها است.

ERP دو سطحی چیست؟

ERP دو سطحی، رویکردی برای برنامه­‌ریزی منابع سازمانی است که از دو سیستم برای رفع نیازهای کسب و کارهای بزرگ با چندین دفتر و شعبه (و یا شرکت­های تابعه) استفاده می­‌کند. بر اساس این استراتژی، دفاتر مرکزی از یک ERP سطح یک استفاده می‌کنند که سفارشی‌سازی شده است و برای اداره یک شرکت بزرگ و جهانی کارایی دارد، در حالی که شرکت‌های تابعه یا واحدهای کسب و کار کوچک‌تر از یک ERP سطح دو با منابع کمتر استفاده می‌کنند که با نیازهای آن­ها منطبق است.

با ERP دو سطحی، یک کسب و کار دو سیستم ERP را ادغام می­‌کند تا اطلاعات به طور خودکار از سطح 2 به سطح 1 جریان یابد. این امکان، مدیریت کامل داده و یا یک منبع واحد از داده­‌های دقیق را برای کل شرکت فراهم می­‌کند. اگرچه مسئولیت‌های هر سیستم می‌تواند متفاوت باشد، اما نرم‌افزار سطح یک اغلب وظایف اصلی کسب و کار مانند امور مالی، منابع انسانی و تدارکات را انجام می‌دهد و سیستم سطح دو فعالیت‌هایی مانند فرآیندهای فروش، بازاریابی یا تولید را مدیریت می‌کند که مختص هر شرکت تابعه یا دفترها است.

این نوع استراتژی ERP زمانی محبوب شد که عرضه‌­کنندگان، مجموعه‌های ارزان‌تر با قابلیت‌های از پیش تعریف ‌شده‌ را به‌عنوان جایگزینی برای سیستم‌های ERP قدیمی عرضه کردند. سیستم­‌های قدیمی ERP شرکت‌ها را با پیاده‌سازی‌های طولانی، گران‌قیمت و معمولاً درون سازمانی درگیر می­‌کردند و نیازمند الزامات پیکربندی گسترده­‌ای بودند.

بسیاری از شرکت‌ها دریافتند که رویکرد دو سطحی بسیار مقرون‌به‌صرفه‌تر است و کار کمتری نسبت به جایگزینی ERP یک سطحی یا انتقال یک شرکت تابعه جدید یا شرکت خریداری‌شده به نرم‌افزار سازمانی می‌خواهد. 

مقایسه ERP سطح یک و سطح دو

دو دسته مجزا از سیستم­‌های ERP با قابلیت‌های مختلف وجود دارد که هر کدام برای کسب و کارهایی با اندازه مشخص طراحی شده است.

سطح یک

ERP سطح یک برای بزرگترین کسب و کارهایی که در سراسر جهان فعالیت دارند، ساخته شده است. نصب، نگهداری و ارتقاء این سیستم­ها بسیار گران است. سفارشی کردن آن­ها برای برآوردن نیازهای گسترده یک کسب و کار، تلاش زیادی را می­‌طلبد، که منجر به زمان­ طولانی پیاده‌­سازی می‌­شود. شرکت­‌ها معمولا یک تیم فناوری اطلاعات برای مدیریت این نرم افزار دارند.

سطح دو

ERP سطح دو برای شرکت­‌های متوسط و شرکت­های کوچک طراحی شده است. این نوع ERP معمولاً نسبت به نرم­‌افزار سطح یک بسیار ارزان­‌تر است و راه­‌اندازی آسان­تری دارد. برخی از راه‌حل‌های این دسته، صنایع خاصی مانند تولید صنعتی یا خرده‌فروشی را هدف قرار می‌دهند و با عملکردهای آماده برای حسابداری، فروش، منابع انسانی و زنجیره تأمین (از جمله مدیریت سفارش و موجودی) همراه هستند. عرضه­‌کنندگان نرم‌افزار می­‌توانند هر دو سطح راه­‌حل­های ERP را ارائه دهند.

برای مطالعه مزایای ERP دو سطحی از این لینک اقدام کنید. 

مترجم: علیرضا بزرگمهری

منبع