۰۲۱-۸۸۵۱۳۷۹۰
  • فِرِستا: کانون پیوند شما با انبوه مخاطبان

مزایای ERP دو سطحی

ERP دو سطحی به یک رویکرد محبوب برای شرکت­‌هایی تبدیل شده است که می­‌خواهند یک سیستم قدرتمند در سطح شرکت خود داشته باشند اما به یک راه حل مکمل برای شرکت­‌های تابعه یا دفترهای بین المللی خود نیز نیاز دارند.

در یک سطح استراتژیک، زمانی که یک شرکت خریداری می­‌شود، هر تلاشی برای تحمیل یک سیستم ERP یکپارچه سطح یک احتمالاً باعث ایجاد اختلال می­‌شود. اگر هدف کمک به شرکت تابعه باشد که بهتر و سودآورتر کار کند، سیستم سطح دو با وزن سبک­تر و قابل تنظیم­‌تر کمک کننده است. برای شرکت اصلی، هیچ مصالحه‌ای از نظر دسترسی به داده‌ها وجود ندارد، و تیم فناوری اطلاعات از دردسر پیوند  ERP‌های متفاوت اجتناب می‌کند.

البته این بدان معنا نیست که هیچ اختلالی ایجاد نخواهد شد، شاید شرکت تابعه از یک سیستم بسیار ابتدایی استفاده کند که نمی‌­تواند با ERP سطح یک شرکت اصلی ادغام شود، یا شاید اصلاً نرم‌­افزار مالی مدرنی وجود نداشته باشد. در آن صورت، تیم فناوری اطلاعات به خوبی عمل می‌کند که شرکت تابعه را از مزایای استفاده از ERP بهره‌­مند سازد.

مزایای یک استراتژی دو سطحی عبارتند از:

صرفه‌­جویی در هزینه: این مورد شاید جذاب­‌ترین جنبه ERP دو سطحی باشد، به ویژه برای شرکت­هایی که با سایر هزینه­‌های مرتبط با فعالیت M&A روبرو هستند. هزینه‌های پیاده‌سازی، نگهداری و ارتقا‌ء معقول است، به‌ویژه اگر شرکت اصلی (مادر) چندین شرکت تابعه را در یک سیستم سطح دو استاندارد کرده باشد. علاوه بر این، از آنجایی که سیستم سطح دو به ملاحظات کمتری نیاز دارد و می‌تواند منابع IT را با دفتر شرکت به اشتراک بگذارد، شرکت می‌تواند تعدادی از کارمندان فناوری اطلاعات خود را حذف کند، به‌ویژه برای سمت­‌های تکراری، یا این استعدادها را به سمت پروژه‌هایی هدایت کند که برای کسب‌وکار مفید باشد.

برآورده کردن نیازهای خاص کسب و کار: یک واحد کسب و کار در یک شرکت ممکن است به دلیل آنچه می‌فروشد یا صنعتی که به آن خدمات می­‌دهد، نرم­‌افزارهای متفاوتی داشته باشد. یک ERP تخصصی متناسب با نیازهای کسب و کار کوچکتر به سادگی برای امور مالی عمل می­‌کند و می­‌تواند کارایی‌­هایی را ایجاد کند که با سیستم سطح یک بدست نمی‌­آید.

انعطاف‌پذیری و کنترل بیشتر: از آنجایی که یک ERP سطح دو «سبک‌تر» و ساده‌­تر است، تنظیم نرم‌افزار در صورت لزوم سریع‌تر و آسان‌تر می­‌باشد. این کار به بخش‌های کوچک‌تر یک شرکت بزرگ قدرت می‌دهد تا به تغییرات بازار یا تغییر در رفتار مشتری به‌موقع پاسخ دهند. همچنین به این واحدها کنترل بیشتری بر عملیات و فرآیندهایشان می­‌دهد.

رسیدگی به الزامات محلی: یک شرکت تابعه در کشور دیگر ممکن است به سیستمی نیاز داشته باشد که از واحد پول یا زبان متفاوتی استفاده می­‌کند و باید با قوانین محلی نیز مطابقت داشته باشد. ممکن است تفاوت­‌های فرهنگی یا منطق‌ه­ای ظریفی وجود داشته باشد که بر نحوه عملکرد این دفتر تأثیر بگذارد. یک ERP سطح دو می­تواند تمام آن ملاحظات ویژه را در صورتی که در سیستم سطح یک گنجانده نشده باشند، در نظر بگیرد.

تجربه کاربری بهتر: استفاده از سیستم­‌های سطح یک اغلب دشوار است و منحنی یادگیری ترسناکی دارند. ERP سطح دو رابط کاربر پسند و تجربه کاربری بهتری دارد. این حالت می­‌تواند هزینه­‌های آموزشی را نیز کاهش دهد.

موارد استفاده ERP دو سطحی

کسب‌وکارهای بزرگ به واسطه بسیاری از پروژه‌های شکست خورده و بودجه‌های هدررفته، آموخته‌اند که اغلب منطقی نیست که یک شرکت خریداری شده یا شرکت تابعه جدید را به یک ERP سطح یک منتقل کنند.

چند مورد استفاده که در آن یک استراتژی ERP دو سطحی منطقی است را تجزیه و تحلیل می­‌کنیم:

  • شرکت­های تابعه که دارای مدل کسب و کار متفاوت از شرکت اصلی هستند. به عنوان مثال، دفتر اصلی سخت‌­افزار و نرم­‌افزار کامپیوتر می­‌فروشد در حالی که شرکت تابعه بر خدمات و مشاوره فناوری اطلاعات تمرکز دارد.
  • شرکت­های تابعه که در صنعت متفاوتی نسبت به شرکت اصلی به فعالیت می‌­پردازند یا به بازاری خاص سرویس‌­دهی می‌­کنند. در این حالت می­‌تواند به ویژگی‌های خاصی نیاز داشته باشد که ERP سطح یک ندارد.
  • واحدهای تجاری یا دفاتری که خارج از کشوری متفاوت از دفتر مرکزی فعالیت می‌­کنند. ERP سطح دو نه تنها می‌­تواند از زبان و واحد پول محلی استفاده کند، بلکه برای پیروی از قوانین مالیاتی و سایر مقررات آن کشور نیز پیکربندی می­‌شود.
  • سازمان­‌هایی که از طریق ادغام یا تملیک، جزئی از یک شرکت دیگر می­‌شوند. آوردن فرآیندها و عملیات یک کسب و کار دیگر بر رویERP  موجود می‌­تواند بسیار زمان­بر و پرهزینه باشد، بنابراین ارائه یک پلتفرم اختصاصی به سازمان انتخاب بهتری است.
  • یک شرکت خریداری شده که سیستم مدیریت کسب و کار رسمی ندارد یا از نرم­‌افزار ساده و مقدماتی استفاده می­‌کند.
  • شرکتی که می‌خواهد از ویژگی‌ها و کاربرپسندیِ یک راه‌حل جدیدتر بهره‌­مند شود در حالی که همچنان از ERP قدیمی خود برای عملکردها یا فرآیندهای تجاری خاص استفاده می‌کند. این کار یک جایگزین بسیار سریعتر و ساده­تر به جای جایگزینی ERP اصلی است که ممکن است یک پروژه عظیم باشد.

جهت دریافت مشاوره ERP با تِک‌بُن تماس بگیرید. 

همچنین بخوانید: ERP دو سطحی چیست و چگونه کار می‌­کند؟

مترجم: علیرضا بزرگمهری

منبع