۰۲۱-۸۸۵۱۳۷۹۰
  • فِرِستا: کانون پیوند شما با انبوه مخاطبان

OTP صوتی و نحوه استفاده کسب‌وکارها از آن

در عصر دیجیتال، امنیت اطلاعات اولین اولویت هر ارائه دهنده خدمات است. OTP یک لایه امنیتی است که به کاربران کنترل بیشتری بر هر فعالیت مربوط به حساب‌ها و پروفایل آنها می دهد. به این ترتیب، کاربر می تواند هر نوع نشت اطلاعات، تقلب یا نقض داده را متوقف کند. در واقع، OTP نقش یک نگهبان را بازی می کند. OTP ها معمولاً از طریق شماره موبایل ثبت شده کاربر ارسال می‌شوند.

OTP صوتی به عنوان یک لایه امنیتی اضافی برای کاربران شما عمل می کند. با شروع استفاده از این سرویس، خطر حملات فیشینگ را از بین می برید. راه های زیادی برای کسب‌وکارها جهت استفاده از OTP وجود دارد. اما قبل از دانستن هدف آن، بیایید یاد بگیریم که چگونه کار می‌کند.

جهت استفاده از سرویس OTP، کافی است از پنل پیامکی شرکت پرشیا فاوا گسترش (فِرِستا) استفاده نمائید. ادغام سرویسOTP با سیستم شما بسیار آسان است. پس از ادغام کاربر می‌تواند برای تأیید عملکرد یا هویت خود؛ درخواست OTP صوتی نماید. مراحل به شکل زیر است:

مرحله 1: درخواست

یک درخواست برای OTP صوتی می تواند توسط مشتری ایجاد شود. مانند ایجاد یک حساب. یک سیستم می‌تواند مستقیماً یک OTP صوتی را برای تأیید به کاربر ارسال کند یا کاربر می‌تواند به صورت دستی درخواست OTP کند.

 مرحله 2: تولید کد

پس از درخواست، API این درخواست را دریافت کرده و یک OTP تصادفی ایجاد می کند. API رمز عبور OTP را با استفاده از تبدیل متن به گفتار  به صدا تبدیل می‌کند. پس از اتمام، API آن را با سیستم IVR ادغام می کند.

 مرحله 3: انجام تماس

اکنون کاربر باید تماس را دریافت کرده و به OTP ارسال شده از طریق تماس تلفنی گویا گوش دهد. سپس برای تایید، کاربر باید OTP را قبل از منقضی شدن آن در فیلد مربوطه وارد کند.

 تمام این سه مرحله ساده تنها 5-6 ثانیه طول می کشد. با این سه مرحله ساده، می توانید به کاربر خود امنیت بیشتری داده و از احتمال حمله فیشینگ جلوگیری کنید.

برخی از استفاده‌های OTP برای کسب‌وکارها عبارتند از:

  • احراز هویت: ایجاد رمز عبور، تغییر، تأیید حساب، حذف حساب، تأیید انسانی، ویرایش اطلاعات حساب یا موارد دیگر
  • تراکنش ها: تراکنش‌های پولی و غیرپولی.  هر تراکنش با OTP صوتی امن است.
  • فعال سازی مجدد: اگر یکی از کاربران سرویس شما بخواهد دوباره به سرویس ملحق شود، این سرویس نیز بسیار قابل اعتماد است.
  • رمز عبور: OTP صوتی را می توان برای تأیید فعالیت فرآیند ایجاد یا بازنشانی رمز عبور استفاده کرد. همچنین می‌تواند به عنوان رمز ورود نیز استفاده شود. کاربر می‌تواند برای ایمن‌تر کردن فرآیند ورود به سیستم، با OTP صوتی درخواست ورود کند.