۰۲۱-۸۸۵۱۳۷۹۰
  • فِرِستا: کانون پیوند شما با انبوه مخاطبان

انتخاب نرم‌افزار ERP و مسائل آن

امروزه اصطلاح انتخاب نرم­‌افزار ERP و یا Solution Selection در صنعت IT به یک اصطلاح رایج تبدیل شده است. قبلا فقط چند عرضه‌­کننده ERP وجود داشت، اما امروزه عرضه­‌کننده­‌های بسیاری وجود دارند که راه‌­حل­‌هایی را با کمترین هزینه به شرکت­‌ها ارائه می­‌دهند. از این رو مسئله­‌ی انتخاب یک عرضه­‌کننده ERP مناسب، پیچیده می­‌شود. انتخاب یک گزینه مناسب، اکثر مشکلات را حل می­‌کند و همچنین به مشتری کمک می­‌کند تا به راحتی مراحل مختلف پیاده­‌سازی ERP را پشت سر بگذارد. مشتریانی هستند که کسب و کارهای مختلفی دارند و از محصولات ERP متفاوت برای هر یک از آن­ها استفاده می­‌کنند. این مسئله نشان­‌دهنده رقابتی است که بین عرضه­‌کنندگان مختلف ERP وجود دارد. مشتریان بر این عقیده هستند که انتخاب یک عرضه‌­کننده واحد که برای تمام کسب و کارهایشان راه حل ارائه دهد، دشوار است و از این رو انتخاب عرضه­‌کننده ERP ، شامل معیارهای اصلی حوزه تخصصی عرضه‌کننده‌­های مختلف ERP است.

توافق عمومی در صنعت وجود دارد که اجزای نرم‌­افزار، تغییرات عمیقی در نحوه ارائه نرم­‌افزار ایجاد می‌­کنند. عرضه­‌کنندگان بسته­‌های­ برنامه­‌های کاربردی، پاسخ دادن به این چالش را آغاز کرده‌­اند و آن­هایی که موفق هستند به مرور زمان به ارائه­‌دهندگان اجزای واقعی تبدیل می­‌شوند و محصولات خود را مجدداً در مجموعه­‌ها یا کیت­هایی از اجزا بازسازی می‌کنند. 

لایه‌های خدماتی که بسیاری از عرضه­‌کنندگان تا به امروز معرفی کرده‌اند، به سرعت ناکارآمد می‌شوند، زیرا محصولات جزءبندی شده ویژگی‌های سازگاری بسیار بالایی را نشان می‌دهند که مورد نیاز محیط‌های تجارت الکترونیک[1] و کسب و کار الکترونیکِ[2] در حال پیشرفت است. مشتریان آتی توانایی (قابلیت) خرید، استفاده مجدد و ایجاد راه‌حل‌های رقابتی خود را متناسب با نیازهایشان می‌خواهند، زیرا می‌دانند که این مسئله یک تمایز کلیدی در تجارت است. مولفه­‌سازی[3] به یک عمل بهره‌وری تجاری کلیدی برای تأمین­‌کنندگان و مصرف‌­کنندگان در بازار کاربردی تبدیل خواهد شد.

 مسائل انتخاب نرم‌­افزار ERP

مشاوران نقش مهمی در انتخاب محصول ERP ارائه­‌شده توسط عرضه­‌کنندگان مختلف ERP دارند. یک شرکت، مشاور عملیاتی و مشاور فنی را در این فرآیند مستقر می‌کند. مشاور عملیاتی نقش بررسی فرآیندهای تجاری سازمان را بر عهده می­‌گیرد که برای پیاده‌­سازی ERP به کار می­‌رود و مشاور فنی نقش رفع نقص­‌های فنی ایجاد شده در طول پیاده­‌سازیERP  را بر عهده می­‌گیرد.

به منظور ساده‌تر کردن فرآیند انتخاب نرم‌افزار ERP، افراد بیشتری در ظرفیت‌های مختلف از جمله طراح راه‌حل، مشاور عملیاتی و مشاور فنی مستقر می‌شوند. این افراد با هم کار می­‌کنند و اطمینان حاصل می­‌کنند که محصول ERP انتخاب شده برای پیاده‌­سازی با چالش­‌های مطرح شده توسط مشتری مناسب است و نیازهای وی را برآورده می­‌کند. از آنجایی که هزینه پروژه بالا است و حجم پروژه در مقایسه با پروژه نرم­‌افزاری سنتی زیاد است، نقش این افراد الزامی می­‌باشد. دلایل مختلفی وجود دارد که فرآیند انتخاب نرم‌­افزار ERP را پیچیده می­کند. از جمله:

  • عدم شفافیت نیازهای مشتریان
  • پیچیدگی در فرآیندهای کسب و کار
  • افزایش تعداد عرضه‌­کنندگان ERP
  • عدم برنامه‌­ریزی بهینه
  • مقاومت در برابر تغییر
  • هزینه پروژه
  • یکپارچه‌­سازی، ارتقاء، سازگاری و کاربرد نرم‌­افزار

[1] e-commerce

[2] e-business

[3] Componentization  

 

منبع: 

Parthasarthy, S. (2007). Enterprise resource planning: a managerial & Technical perspective. New Age International.

مترجم: علیرضا بزرگمهری